Sposoby na upięcie firan
Sposoby na upięcie firan

Sposoby na upięcie firan

Wnętrza salonu, sypialni czy kuchni można odmienić na wiele sposobów, począwszy od barwy ścian, przez ustawienie mebli, a skończywszy na firankach. Mówiąc o tych ostatnich, nie mamy na myśli wyłącznie fasonu czy koloru – liczy się również metoda upięcia. Przy jej pomocy optycznie powiększymy pomieszczenie i nadamy mu odpowiedni klimat.

Jak upinać firany do salonu?

Jeżeli nasze firanki są proste i gładkie, możemy zastosować jeden z najpopularniejszych typów upięć, czyli marszczenie. Potrzebujemy do tego specjalnych taśm, dzięki którym uzyskamy konkretną gęstość marszczenia (np. mając okno o szer. 3 metrów, musimy kupić firankę o szer. 9 metrów, aby móc zmarszczyć ją w stosunku 1:3). Drobniejsze marszczenia dają znakomity efekt w słabo oświetlonych wnętrzach. Możemy tak upiąć firanki do sypialni, zwłaszcza uszyte z tiulu czy woalu.

W strefie wypoczynku sprawdzi się także podpinanie firany chwostami, podwiązkami, magnetycznymi spinkami i różnego rodzaju klamrami (z drewna, metalu lub plastiku). Tę metodę uwielbiają miłośnicy klasyki, stawiający na przytulność. Istnieje kilka wariantów upięcia: z obu stron, z jednej, po bokach i na środku. Podwiązane w ten sposób firany do salonu dodają pomieszczeniu elegancji, a zarazem zapewniają intymną atmosferę.

Nowoczesne firanki do kuchni

Karnisz rurkowy pozwala na upinanie firany na przelotkach, co sprawia, że tkanina układa się w symetryczne pionowe słupki. Bardziej zaawansowana wersja upinania na kółkach to tzw. wave, wymagająca karnisza z prowadnicami. Dzięki połączeniu go z firanką systemem sznurkowym przy przesuwaniu tkaniny nie zaburza się harmonii – marszczenie się nie zmienia, fałdy pozostają idealnie równe. Firany do salonu prezentują się przepięknie, gdy upnie się je tą techniką.

Atrakcyjną ozdobę okien stanowią panele firanowe (ekrany), które przepuszczają więcej światła dziennego dzięki płaskiej konstrukcji i braku pomarszczeń. Zdadzą egzamin jako firanki do kuchni. Wiesza się je tak jak tradycyjne firany, m.in. na żabkach czy szynie PCV z prowadnicą. Wyjątkowo korzystnie wygląda zamontowanie paneli na karniszu umożliwiającym uzyskanie lekkiego skosu (tzw. ściana japońska).

To zaledwie kilka rodzajów upięć firanek. Przy ich użyciu z łatwością zmienimy wystrój, dopasowując go do swoich oczekiwań i preferencji.

 

Ostatnie wpisu
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl